Łączy nas historia
XMLTreść
"...BO TAKIE DZIEDZICTWO WZIĄŁ PO DZIADACH WNUK"
,,Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 było jedyną w historii narodu polskiego wygraną insurekcją zapisaną chwalebnymi czynami na kartach historii.
27 grudnia 1918 roku rozpoczęła się najdłuższa bitwa wojny w nowoczesnej Europie. Front zmagań powstańczych znalazł się również na Kujawach, Pomorzu i Pałukach. Bitewne pola chwały spod Szubina, Rynarzewa, Brzozy, Żnina, Inowrocławia, Kruszwicy czy Kcyni do dzisiaj noszących imię bohaterów jedynego zwycięskiego powstania. Młodzi Polacy w miastach i wioskach, z których wyszli ich dziadowie do powstańczych szeregów, pielęgnują i utrwalają wiedzę i pamięć o przodkach swoich rodaków". Łšwiadectwo takich postaw zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Brzozie oraz społeczność gminy Nowa Wieś Wielka.
W dniach 30 stycznia i 1 lutego 2009 roku w Brzozie odbyły się niecodzienne uroczystości - obchody 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które zostały przygotowane przez nauczycieli i dzieci ze szkoły podstawowej przy pomocy Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka Wojciecha Oskwarka, proboszcza parafii NMP Królowej Polski ks. Bogusława Kühna
i sołtysa Brzozy Waldemara Owczarzaka.
Upamiętnienie wydarzeń z roku 1918 młodzież szkolna uczciła realizując projekt opracowany i zrealizowany przez Ewę Grzankę - prezesa szkolnego koła TPPW pt. ,,Bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk". Miał on na celu poznawanie i pielęgnowanie tradycji powstańczych oraz zintegrowanie społeczności szkolnej wokół Dnia Patrona.
Dzieci miały do wykonania konkretne zadania: opracowanie folderów ścieżek edukacyjnych udokumentowanych zdjęciami i opisami, wzbogacenie wiedzy o wydarzeniach z lat 1918/1919 z różnych źródeł (lekcje multimedialne), ułożenie krzyżówek tematycznych na podstawie opracowanych słowników w formie ,,mapy myśli", wykonanie prac plastycznych, nauka słów i melodii pieśni ,,Gdy szedłem raz od warty.
Wszystkie zadania młodzież wykonała z ogromną pasją i zaangażowaniem. Produkt końcowy projektu został zaprezentowany na zorganizowanej wystawie wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości.
Uwieńczeniem szkolnych obchodów rocznicowych oraz Dnia Patrona była akademia przygotowana przez p. Danutę Dojs i p. Jacka Grzankę
w wykonaniu uczniów.
Szczególny charakter miały obchody środowiskowe rocznicy powrotu ziem Wielkopolski i naszego regionu do Macierzy. Gminne uroczystości swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: p. Mieszko Klawikowski reprezentujący Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Wójt Gminy oraz Radni Rady Gminy Nowa Wieś Wielka, p. Marian Kadow - prezes Zarządu Oddziału Kujawsko - Pomorskiego TPPW, dyrektorzy placówek oświatowych, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z Brzozy i Nowej Wsi Wielkiej, młodzież szkół podstawowych i gimnazjów oraz poczty sztandarowe.
Łšwiętowanie 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęła patriotyczna uroczystość przed Grobem Powstańców Wielkopolskich w Brzozie. Proboszcz parafii ks. Bogusław Kühn odmówił modlitwę za zmarłych żołnierzy. Następnie odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel poległych oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Wartę honorową pełnili harcerze oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej w powstańczych mundurach.
Dalsza część uroczystości odbyła się w kościele podczas Mszy św. W czasie nabożeństwa nawiązaniem do wydarzeń sprzed 90 lat był program artystyczny w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej oraz chóru seniorów ,,Brzozowiacy". Niewątpliwie treści przekazane w liturgii mszy, w poezji i pieśniach były dla zebranych niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu.
Kolejnym punktem obchodów rocznicowych w Brzozie był przemarsz zebranych szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego - pomnik, tablica pamiątkowa na budynku przedszkola (miejsce powstańczego lazaretu) i szkoła.
Przemarszowi licznie zgromadzonych mieszkańców wyjątkowy charakter nadali wielkopolscy jeźdźcy konni oraz poczty sztandarowe.
Spotkanie w szkole odbyło się w sali gimnastycznej, gdzie zainteresowani mogli obejrzeć wystawę prac uczniowskich o tematyce powstańczej, prezentacje multimedialne oraz wysłuchać pieśni.
Rodzinnego charakteru temu spotkaniu nadała wspólna konsumpcja powstańczej grochówki, co stało się okazją do rozmów, wspomnień czy nawiązania znajomości.
Hołd złożony poległym Powstańcom był szczególną lekcją patriotyzmu dla całej społeczności gminy Nowa Wieś Wielka. Nie żyje już żaden z powstańców wielkopolskich, ale ich czyny i poświęcenie dla Ojczyzny zostaną na zawsze w naszej pamięci i sercach.
(Więcej zdjęć znajduje się na stronie internetowej szkoły)